Chwila na książkę,  Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie

Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie

Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie

Pierwsze opowiadanie rozpoczynające cykl wiedźmińskiej sagi. W tej części mamy okazję poznać postać głównego bohatera, z jakimi fantastycznymi potworami przyszło mu się zmierzyć oraz czym się tak właściwie zajmuje. Postać Geralta stworzona przez pisarza fanstasy Andrzeja Sapkowskiego stała się pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym Polski na arenie międzynarodowej. 

Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni

Akcja opowiadania rozpoczyna się w stolicy Temerii, Białowłosy przybywa do grododzierży Velerada z pomocą w pokonaniu strzygi. Było wiele śmiałków, którzy próbowali pokonać potwora, jednak nie wrócili już stamtąd żywi. Cały wątek trzyma nas w napięciu, to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Dowiadujemy się, że strzyga to tak naprawdę córka Foltesta i Addy, które jest rodzeństwem. Na owoc tego związku rzucono urok i teraz strzyga terroryzuje miasteczko zabijając ludzi. Nieustraszony Geralt oświadcza, że odczarowanie strzygi jest możliwe, natomiast fizycznie, bo psychicznie dziewczynka będzie miała mentalność czterolatki. Wiedźmin rusza do grobowca, aby wykonać swoje zadanie. Po wypiciu eliksiru, mając w zanadrzu swoje wiedźmińskie miecze dochodzi do ostrej bitwy, którą Geralt ostatecznie zwycięża.

Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy

Oddanie się kulturze słowiańskiej przez Sapkowskiego, wykorzystując bajki, legendy oraz archaizmy idealnie wplatają się w tematykę powieści. Opisy miast i grodów odwzorowują historię życia naszych pradziadów, którzy uwielbiali syto zastawiony stół i wódkę. W wielowątkowej, rozbudowanej fabule poznajemy również historię Ciri, córki Pavetty i Jeża, która staje się dzieckiem niespodzianką Geralta z Rivii za uratowanie ich związku. W Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie – taniaksiazka.pl ukazana jest także postać czarodziejki Yennefer i historia jej życia od wieśniaczki do pięknej władczyni magii. To także tutaj poznajemy kolorową i humorystyczną postać barda Jaska, który jest słynnym poetą i śpiewakiem. Możemy dostrzec, że życie białowłosego zabójcy potworów nie jest usłane różami… Poprzez swoje mutacje, zostaje odrzucony ze społeczeństwa, a jego jednym z marzeń jest własnie człowieczeństwo. Przez lata wmawiano mu, że nie posiada ludzkich emocji, natomiast sam w sobie przeżywa wewnętrzne rozterki, bo wie, że to nie prawda, jest świadomy swoich ludzkich uczuć i resztki człowieczeństwa.

Nikt się nie spodziewał, że “Wiedźmin” zyska popularność i międzynarodowy rozgłos. Na jego postawie powstała gra komputerowa oraz wiele ekranizacji, które miały miejsce w Polsce i Ameryce za sprawą firmy Netflix. Andrzej Sapkowski zyskał na debiutanckiej sadze wiele nagród, których pozazdrościłby niejeden pisarz. 

Drzewo zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com